Нещепленій дитині не дозволяють ходити до школи і садочка: чи законно це? Відповідає юрист

361
Читать на русском

Станом на 10:00 11 січня 2018 року в столиці зафіксовано 66 випадків захворювання на кір, серед хворих 54 дитини. Про це повідомила директор Департаменту охорони здоров'я Валентина Гінзбург

Вона нагадала, що найефективніший спосіб уберегтися від цієї хвороби - вакцинація від кору.

Профілактика кору в Україні

«Сьогодні столиця повністю забезпечена вакцинами проти кору. Зверніться до лікаря, проконсультуйтеся щодо можливості вакцинації для себе та своїх дітей і зробіть щеплення, щоб уберегтись від цієї хвороби», - закликала Валентина Гінзбург.

Вона додала, що для дітей до 18 років щеплення безкоштовні. Дорослі можуть вакцинуватися до 30 років.

Серед інших способів профілактики інфікування Валентина Гінзбург назвала:

  • часте вологе прибирання,
  • провітрювання приміщення,
  • уникнення закритих приміщень з великим скупченням людей.

«Такі прості речі в рази зменшують ризик захворіти. Але потрібно розуміти, що ці поради працюють, якщо виконувати їх системно та всюди: вдома, на роботі, у колективах. Не так важко переконати колег зробити п’ятихвилинну перерву, щоб зайвий раз відкрити в кабінеті кватирку для провітрювання», - зазначила Валентина Гінзбург.

Нещепленій дитині не дозволяють ходити до школи і садочка: чи законно це?

Крім того, Департамент охорони здоров'я повідомив про проведення ряду організаційних заходів, які будуть впроваджуватися в період підвищеної захворюваності на кір. Одним із таких методів профілактики є тимчасовий недопуск нещеплених дітей у садки та школи.

Найрозповсюдженіше запитання, що виникає у противників вакцинації, - чи законно це? Адвокат Олег Юдін дав відповідь на нього.

​дитина хворіє

Конституцією гарантоване право на безкоштовну середню освіту, тому дитину, батьки якої відмовилися від вакцинації, не мають права не допустити у школу.

Так, дійсно, Конституцією таке право передбачене. Як і безліч інших прав.

Наприклад, згідно зі ст.3 «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави». А згідно зі ст. 50 «Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди».

Виходить, що право нещепленої дитини отримати освіту закінчується саме в тому місці, де починається право іншої дитини на охорону її життя і здоров'я.

Читай також: Кір в Україні: свіжі прогнози

І, до речі, життя і здоров'я, згідно з Конституцією, важливіше за освіту.

Також варто нагадати, що ЄСПЛ визнає в деяких випадках законним обмеження прав людини, коли суспільний інтерес домінує над приватним.

А в питаннях епідеміологічного благополуччя країни в цілому безсумнівно, що інтерес одного нещепленого громадянина не можна порівняти з обов'язком держави забезпечити збереження життя і здоров'я всіх інших громадян.

Саме тому, у ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» записано:

«Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється».

Зрозумійте, не можна ставити інтереси однієї дитини над інтересами забезпечення безпеки держави.

Читай також: Кір в Україні: чому важливо зробити дитині щеплення?

І на десерт. У одному з рішень суд, розглядаючи позов батька, незадоволеного тим, що його дитину не допустили до занять, зазначив таке:

«Посилання скарги на порушення судом конституційного права дитини на освіту є необґрунтованими, оскільки задеклароване статтею 53 Конституції України право на отримання освіти, передбачає вчинення цією особою певних дій. Такими діями, відповідно до п. 6 «Положення про дошкільний навчальний заклад» є подання батьками дитини заяви про прийняття дитини до ДНЗ, медичної довідки про стан її здоров'я, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтво про народження дитини. Крім того, відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», вимога про те, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я з зазначенням проведених дитині профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень не суперечить нормам ст. 53 Конституції України».


Олег Юдін

 

 

Олег Юдін,

адвокат, Київ

facebook

 


фото: shutterstock

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

Церемонія нагородження переможців акції «ХІТ-2017. Найкраще для малюка»

Творчі ігри: що це таке та у які варто пограти з дитиною?

Тиждень імунізації: 7 причин робити щеплення дітям і дорослим

Що почитати мамі та доньці? Книга «Це зробила вона»

Які корисні рослини можна виростити на підвіконні

Темна сторона материнства: що робити, якщо мама не змогла відразу полюбити дитину?