Що потрібно знати про дошкільну освіту і як вирішити проблеми? Відповідає юрист

Читать на русском

Ти з сім'єю проживаєш не за місцем прописки, і тобі відмовляють у прийомі дитини до дошкільного закладу? Або ж кажуть, що місць у дитячому садку немає? Що робити? На ці та інші запитання відповідає юрист - Вікторія Гусакова.

Дошкільна освіта дітей регулюється Законом України «Про дошкільну освіту», у п. 1 ст. 3 держава визнає пріоритетну роль дошкільної освіти та створює належні умови для її отримання.

У ст. 4 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні. Дошкільна освіта - цілісний процес, спрямований на:

  • забезпечення різнобічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб;
  • формування у дитини дошкільного віку моральних норм, набуття нею життєвого соціального досвіду.

Дошкільний вік - базовий етап фізичного, психологічного та соціального становлення особистості дитини ...

Ст. 6 Закону визначає одним із принципів дошкільної освіти - доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти.

Як здійснюється прийом у дошкільний заклад?

Прийом у дитячий садок регулюється п 6. Постанови КМУ від 12 березня 2003 р. № 305 о.

Положення про дошкільний навчальний заклад:

Прийом у дошкільний заклад здійснюється протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Читай також: Реформи МОЗ України: чи потрібен дитині медогляд для відвідування школи і садочка?

Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу або тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою.

Де можна дізнатися, як фінансується садок?

Згідно ст. 88 Бюджетного кодексу України видатки на дошкільну освіту здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення та їх об'єднань. Ці витрати визначені функціями держави і передані на виконання органам місцевого самоврядування. Ви можете звернутися письмово до органів місцевої влади для роз'яснення даного питання.

Мене не влаштовує, як годують дітей у садку. Куди звертатися?

Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», організація і відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів. Тому, у випадку незадовільного харчування в садку ви маєте право поскаржитися на директора садка, звернутися за роз'ясненням до органів місцевої влади, оскаржити їхні дії в суді.

А що робити, якщо немає місць у садочку?

Відповідно до пункту 2 статті 19 Закону України «Про дошкільну освіту», функціонування закладів дошкільної освіти, зокрема, створення умов для здобуття дітьми дошкільної освіти, належить до повноважень органів виконавчої влади та місцевих органів самоврядування. Згідно ч. 3 с. 15 Закону України «Про дошкільну освіту» дошкільний навчальний заклад, заснований на комунальній формі власності, має статус комунального.

Читай також: Як записати дитину в дитячий садок у Києві: нові правила

Тому прийом у дитячий садок, наявність там місць, електронна реєстрація відносяться до компетенції місцевих органів управління освітою, куди можна звернутися за уточненнями.

У садку кажуть, що я не місцевий житель і немає місць у садочку. Мені дійсно можуть відмовити у прийомі дитини?

​Діти в дитячому садку Те, що ви приїхали або адреса вашої фактичної реєстрації інша, ніж у місті, де ви проживаєте, НЕ ПРИВІД ВІДМОВИТИ ВАШІЙ ДИТИНІ В ДОШКІЛЬНІЙ ОСВІТІ.

У статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, гарантується свобода пересування і вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, встановлених законом. Реєстрація місця проживання або місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Ви можете захищати свої права в судовому порядку.

Що зобов'язана надати батькам завідуюча дитячого садка?

Згідно п. 7 Постанови № 305, при прийомі дитини до дошкільного навчального закладу, керівник зобов'язаний ознайомити батьків або осіб, які їх замінюють, зі статутом дошкільного закладу, іншими документами, що регламентують його діяльність.

Як формуються групи в дитячому садку?

Згідно п. 8, групи в дошкільному навчальному закладі комплектуються за віковими (одновікові, різновікові), сімейними (родинними) ознаками. Комплектування групи за віком передбачає перебування в ній дітей однакового віку або з різницею у віці.

Чи можуть дитину відрахувати з садка без причини?

Ні! У п. 12 Положення передбачено, що відрахування дитини з дошкільного навчального закладу державної та комунальної форми власності може здійснюватися:

  • за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють;
  • на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що виключає можливість подальшого перебування в дошкільному навчальному закладі даного типу;
  • у випадку несплати без поважних причин батьками або особами, що їх замінюють, плати за харчування дитини протягом двох місяців.

Всі інші причини вважаються неповажними, і якщо відбувається відрахування з садка з інших причин, ви можете оскаржити це в судовому порядку, написати скаргу в органи прокуратури, місцевої влади.

Чи можна в дитячий садок вступити без щеплень?

Ні! Відповідно до ст. 49 Конституції України держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя населення. Згідно з вимогами Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» розділ ll ст. 5 громадяни України зобов'язані проходити обов'язкові медичні огляди та робити щеплення у передбачених законодавством випадках. Відповідно до ст. 27 цього закону профілактичні щеплення від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця та кору в Україні є обов'язковими.

Читай також: Вхід заборонено: МОЗ і МОН заборонили дітям без щеплень відвідувати школи і садочки

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем вакцинації, відвідування дитячих садків забороняється.

Хоча батьки мають повне право оскаржувати свої доводи в суді.


вікторія юрист

 

 

 

 

Наш автор і фахівець:

Вікторія Вікторівна Гусакова,

юрист

 

 

 


Фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

День святого Миколая: кращі короткі вірші російською та українською мовами для дітей різноговіку

Смішно й страшно: як Регіна Тодоренко няню вибирала

Психолог Наталія Холоденко закликала стати для дитини «поганою мамою»

Михайлів День: що потрібно обов'язково зробити, щоб догодити Архістратигу Михаїлу

Що робити, якщо дитина все тягне до рота?

Англійський сливовий пудинг: вишукане частування на Різдво і Новий рік