Дитячий садок і школа без щеплень? Відповідає юрист

362
Читать на русском

Сайт Твій Малюк і юрист Михайло Присяжнюк дають відповіді на найпоширеніші питання на тему вакцинації

Дитячий садок і школа без щеплень? Відповідає юрист

У квітні і травні молоді батьки традиційно записують своїх малюків у дитячий садок, а трохи старших дітей до шкільного закладу. Сьогодні далеко не всі батьки роблять щеплення своїм дітям за відповідним графіком щеплень.

ЗМІ: вакцинація дуже шкідлива для дитячого організму

У пресі та інтернет-блогах не раз з'являлися публікації, які стверджують, що вакцинація дуже шкідлива для дитячого організму, в тому числі може викликати аутизм та інші порушення розвитку малюка.

Тому не дивно, що багато люблячих мам і тат не хочуть робити дитині будь-які щеплення, навіть рекомендовані Міністерством охорони здоров'я. Однак школи і садки часто відмовляють у прийомі таких дітей, посилаючись на українське законодавство.

Сайт Твій Малюк і юрист Михайло Присяжнюк дадуть відповідь на найпоширеніші питання на цю тему.

Твій Малюк: Чи можна дитині відвідувати школу та дошкільні заклади, якщо вона не щеплена? Чи можна за умови відсутності у нього медичних протипоказань від вакцинації?

Михайло Присяжнюк: За наявності медичних довідок із висновком лікаря, що дитина може відвідувати навчальний заклад (відсутність протипоказань), керівник зобов'язаний прийняти дитину до закладу. Статтею 53 Конституції України гарантовано право на освіту, нікому не може бути відмовлено в цьому праві.

Твій Малюк: Чи можуть дитині зробити щеплення без дозволу батьків? Якщо подібне сталося, куди необхідно звернутися батькам для скарги?

Михайло Присяжнюк: Відповідно до ст. 43 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» медичне втручання щодо осіб до 14 років, проводиться за згодою із законних представників. Так само, згідно з "Положенням про проведення щеплень" проводиться медичний огляд. Має бути отримана згода одного з батьків дитини на проведення вакцинації. Проведення медичних маніпуляцій із особою до 14 років, без згоди батьків не допускається. У випадку порушення потрібно звертатися в управління охорони здоров'я зі скаргою. Після залучення медичного працівника до дисциплінарної відповідальності. Можна звертатися до суду з позовом про стягнення моральної та матеріальної (за наявності) шкоди.

Твій Малюк: Чи мають право батьки відмовитися від вакцинації дитини за власним бажанням, навіть якщо в країні йде компанія обов'язкової вакцинації дітей?

Михайло Присяжнюк: Батьки можуть відмовитися від проведення вакцинації. У разі відмови заповнюється форма N 063-2 / о «Інформована згода на проведення вакцинації» (на кожну вакцинацію окремо), із зазначенням роз'яснення наслідків відмови від вакцинації. Форма N 063-2 / о підписується батьками або законними представниками дитини, медичним працівником. У разі відмови від вакцинації про це повідомляється в Держсанепідемслужбу. Окремо форма заяви на відмову від вакцинації законодавством не передбачена.

Твій Малюк: Чи законно вимагати від батьків розписку про відсутність претензій до шкільного або дошкільного закладу перед проведенням вакцинації?

Михайло Присяжнюк: Отримання будь-яких розписок навчальним закладом від батьків, законодавством не передбачено. Досить отримання належним чином оформленої згоди на проведення вакцинації або відмови від неї. Відмова в прийомі дитини до закладу у зв'язку з відсутністю вакцинації може бути оскаржений в суді.

 

 

Михайло Присяжнюк,

юрист, експерт багатьох проектів телеканалу СТБ

 

 

 

 

 

фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Популярне

Лічилки українською мовою

Кого легше виносити: хлопчика чи дівчинку? Відкриття вчених

Ліна Костенко. Вірші для дітей