Чи може бабуся оформити спадщину на неповнолітнього онука?

Читать на русском

Ще за життя будь-яка людина може скласти заповіт, де викладе свою останню волю. Як правило, в нотаріальний заповіт входить рухоме і нерухоме майно, права, земельний пай та інше майно або права.

Людина може заповідати все вищеперелічене кому завгодно, як повнолітнім, так і неповнолітнім (дітям, онукам, племінникам). Статтею 1216 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

спадок дитині

Якщо при цьому складається у нотаріуса документ на бланку, то це буде заповіт за законом. Але також важливо знати, що відповідно до Сімейного кодексу України, малолітні (до 14 років), неповнолітні (від 14 до 18 років), повнолітні непрацездатні діти спадкодавця мають право, незалежно від змісту заповіту, на обов'язкову частку, навіть якщо це не прописано у заповіті і тоді ділиться майно за законом. І навіть якщо неповнолітній проживав окремо, все одно він має право на спадщину або частку в майні.

Захист прав, законних інтересів дитини, відповідно до Сімейного кодексу України, покладається, в першу чергу, на сім'ю, органи опіки та піклування, прокуратури, суду. Якщо сім'я не може захистити права дитини або стикається з перешкодами при вступі у спадщину, необхідно звернутися в ці державні органи. З огляду на положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч. 7, ч. 8 ст. 7 Сімейного кодексу України, при вирішенні будь-яких питань, що стосуються дітей, суд повинен виходити з найкращого забезпечення інтересів дитини.

Як відбувається вступ дитини у спадок?

Для цього необхідно звернутися до державного нотаріуса із заповітом, свідоцтвом про смерть того, хто заповідав, написати заяву. Якщо неповнолітньому вже є 14 років, він може подати заяву про прийняття спадщини сам, пред'явивши паспорт, при цьому згода батьків або опікунів не потрібна, згідно з п. 207 Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р №20 / 5.

Читай також: Одинокий батько і одинока мати: як оформити цей статус?

Заяву від малолітньої (до 14 років) або недієздатної (за рішенням суду) особи подають її батьки, усиновителі або опікуни. Але все ж, якщо вступає у спадок неповнолітній, то всі його дії повинні бути узгоджені з батьками або опікунами або з дозволу органів опіки і піклування.

Документи для прийняття спадщини, необхідні для нотаріальної контори:

  • Свідоцтво про смерть спадкодавця;
  • Паспорт, ідентифікаційний код (або свідоцтво про народження дитини і паспорти її батьків або опікунів);
  • Документи, представлені на підтвердження факту місця відкриття спадщини (довідка з ЦПАС, ЖЕКу про реєстрацію (постійного місця проживання) спадкодавця або запис у будинковій книзі про реєстрацію);
  • Заповіт або рішення суду;
  • Свідоцтво про право власності спадкодавця.

Якщо дитина стала спадкоємцем після померлих батька і матері, вона може отримати свідоцтво про право на спадщину після того, як їй виповниться 18 років, або ж коли вона одружиться, навіть будучи неповнолітньою, чи коли у неї буде опікун.

Читай також: Розподіл майна: що може і не може ділити подружжя під час розлучення

Якщо дитина - спадкоємець і знаходиться в іншій державі, вона має право звернутися до консульської установи України для відкриття спадщини із заявою і тими ж документами, що передбачені для відкриття спадщини.

Які терміни вступу у спадщину?

У спадок необхідно вступити протягом 6 місяців, подавши заяву. Стаття 1272 Цивільного кодексу України передбачає, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він не прийняв її. За позовом спадкоємця до суду, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Чи можна відмовитися від заповіту?

Так. Буває так, що той, хто заповідає спадок, має борги, кредити, і виплачувати неповнолітньому це не під силу. У такому випадку, якщо йому від 14 до 18 років, він має право відмовитися від спадщини на користь іншої людини або взагалі. Ця процедура проходить у нотаріуса також за згодою з батьками, опікунами або органами опіки та піклування.


​вікторія юрист

 

 

 

 

Наш автор і фахівець:

Вікторія Вікторівна Гусакова,

юрист

 

 


Фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

5 рецептів страв з кабачків для дітей і дорослих. Без ікри і оладок

Угода з тоддлером: люба дитина, наші відносини потребують уточнення меж

Перегрівання та тепловий удар у дитини: перша допомога

Бизнес-леди Тетяна Туча – відверто про підготовку до вагітності

«На Урок» та Comic Con Ukraine дарують 100 квитків на міжнародний фестиваль поп-культури

Дмитро Шепелєв вперше показав обличчя 8-річного сина у соцмережі