Подорож із бабусею і дідусем: які документи потрібні дитині?

Читать на русском

Часто виникають ситуації, коли у батьків немає можливості супроводжувати дитину на канікули, і виникає запитання, чи можуть замість них їхати бабуся і дідусь

Згідно зі ст. 242. Цивільного кодексу України, батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей. 2. Опікун є законним представником малолітньої особи та фізичної особи, яка була визнана недієздатною. 3. Законним представником у випадках, встановлених законом, може бути інша особа.

Той, хто супроводжує дитину, зобов'язаний мати на руках документ, що засвідчує особу заявника та документ, (свідоцтво про народження, усиновлення, документ, що підтверджує встановлення опіки або піклування).

Отже, бабуся і дідусь, згідно із законом, не можуть супроводжувати дитину в поїздці за кордон, якщо вони не є безпосередніми опікунами дитини.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 - оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон. У клопотанні зазначаються відомості про дитину, а також про відсутність обставин, що обмежують відповідно до цього Закону право на виїзд за кордон (тільки для дітей у віці від 14 до 18 років).

За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволений на підставі рішення суду.

Бувають випадки, коли є необхідність виїхати з дитиною за кордон без згоди одного з батьків, але це може вирішити мати або батько шляхом звернення до суду.

Читай також: Як повернути гроші після невдалого літнього відпочинку? Відповідає юрист

А якщо бабуся чи дідусь живуть за кордоном, а батьки в розлученні, чи можна повезти дитину до них у гості?

Можна, але у Вас має бути рішення суду на руках про те, що ця поїздка буде сприяти спілкуванню, культурному розвитку, але дозвіл на виїзд за кордон повинен бути одноразовим і терміновим із зазначенням дати виїзду та приїзду в Україну. Ст.10 Конвенції про права дитини передбачає право дитини покинути будь-яку країну, включаючи свою власну, і повертатися до своєї країни.

Але всюди питання про поїздки повинні вирішуватися батьками дітей.

Якщо ж Вам необхідно залишити дитину з бабусею чи дідусем або зробити так, щоб вони супроводжували дитину. Тут тільки - довіреність із нотаріальним посвідченням, а без позначки нотаріуса довіреність не має абсолютно ніякої юридичної сили. У ній же повинні бути зазначені цілі та термін, на який Ви довіряєте дитину і для якого виду представництва.

Читай також: Чи може бабуся оформити спадщину на неповнолітнього онука?


​вікторія юрист

 

 

 

 

Наш автор і фахівець:

Вікторія Вікторівна Гусакова,

юрист

 

 


Фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

Дитяча аптечка: який термометр вибрати для дитини

Маленька дівчинка замовила торт у вигляді страти Анни Болейн

Черешня: чи можна давати її дитині до року?

Чи потрібна дієта майбутній мамі. Що не варто їсти під час вагітності

Як підросла. Енріке Іглесіас показав молодшу дочку від Анни Курнікової

Віктор Павлик та Катерина Репяхова стали батьками! Перше фото з сином