Визначення місця проживання дитини після розлучення

Читать на русском

Коли руйнується сім'я, часто виникають конфлікти, з ким залишається дитина, хто з батьків зможе бачитися з нею і чи може дитина вибирати самостійно, з ким їй залишитися?

За ст.9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в інтересах дитини. Це означає, що якщо навіть батьки ображенні один на одного, вони не мають право забороняти спілкування з дитиною один одному, сім'я завжди повинна бути у дитини, за будь-яких обставин.

Якщо ж батьки проживають окремо, то місце проживання дитини, яка досягла 14 років, визначається нею самою.

Але коли вже сім'ю не відновити, то під час розлучення вирішується, з ким залишається дитина. Згідно ст. 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків.

Судова практика частіше визначає місце проживання малолітньої дитини за місцем проживання матері. Це відповідає принципу 6 Декларації про права дитини від 20 листопада 1959 г..: малолітню дитину не варто розлучати з матір'ю, крім випадків, коли є виняткові обставини. Винятковими обставинами можуть бути: відсутність самостійного доходу, зловживання спиртними напоями або наркотичними засобами, аморальна поведінка, що може зашкодити розвитку дитини.

Але ситуації в житті бувають різними і непростими, а, значить, один із подружжя може подати в суд, щоб було визначено місце проживання дитини.

Читай також: Пільги для дітей учасників бойових дій і воїнів АТО (ООС)

Батьки, за згодою, можуть усно домовитися про утримання та виховання дитини, участь другого із батьків, а можуть укласти договір у нотаріуса.

Але якщо немає згоди між батьками, за правилами, встановленими ч.1 ст.161 Сімейного кодексу України, суперечка між ними може вирішуватися судом. При всій любові батьків до дитини, якщо буде відомо, що мама/тато не має самостійного доходу, не може утримувати дитину і розвивати її, зловживає спиртними напоями, наркотиками, веде аморальний спосіб життя, то орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для виховання такій людині до її виправлення.

Що враховує суд, визначаючи місце проживання дитини?

Суд бере до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини.

При суперечці подається до суду заява такої форми:

До суду м (), адреса

Позивач: ПІБ, адреса, телефон

Відповідач: ПІБ, адреса, телефон

Третя особа:

представник служби у справах дітей міста адреса, телефон

Позовна заява про визначення місця проживання дитини

 

Я, ПІБ, перебувала (в) в шлюбі з ПІБ, з…по (вказати період). 

В шлюбі у нас народилась дитина(ПІБ, дата народження). Наразі дитина проживає (вказати з ким). (детально написати про ставлення до дитини, її розвиток, турботу до неї, харчування).

Ми, як батьки дитини не  можемо досягти згоди щодо місця проживання дитини.  (Якщо колишній чоловік або дружина ведуть аморальну поведінку, що створює загрозу для здоров'я, виховання та розвитку дитини це потрібно вказати в заяві та детально описати).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 60, 161 СК України, 213-215 ЦПК України

ПРОШУ:

Цивільний позов (ПІБ) до (ПІБ) про визначення місця проживання дитини – прийняти до провадження.
Визначити місце проживання  в сімї матері (або батька) ПІБ та задовольнити позов.
Судові витрати перекласти на відповідача.

Додаток:

1. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.

2. Копії паспорта позивача.

3. Копії рішення суду про розірвання шлюбу.

4. Довідка з місця проживання.

5. Довідка про склад сім’ї.

6. Висновок  служби у справах дітей міста про соціально-побутові умови позивача

7. Характеристика позивача з місця роботи.

8. Довідка позивача про заробітну плату за рік.

9. Довідка про стан здоров’я позивача

10. Довідка про стан здоров’я дитини.

10. Квитанція про сплату судового збору.

11. Копія позовної заяви до відповідача, опис поштовий, квитанції, що підтверджують відправлення.

Дата                                                                                                 Підпис

Порядок і підстави для сплати судового збору регулюються Законом України «Про судовий збір». Судовий збір сплачується за подачу позовної заяви. Реквізити суду можна взяти на сайті https://court.gov.ua/affairs/sudytax/

Читай також: Якщо батько дитини не платить аліменти: що робити і куди звертатися?

Отже, ти зібрала комплект документів, з позовною заявою. Його можна відправити як цінним листом із описом за адресою суду (перед цим відправивши другу заяву відповідачу) так і подати до канцелярії суду особисто. Повістка про дату судового засідання прийде додому тобі і відповідачу.


​вікторія юрист

 

 

 

 

Наш автор і фахівець:

Вікторія Вікторівна Гусакова,

юрист

 

 


Фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

Приходьте продавати свої іграшки: дитячий ярмарок «Брокант» на «Даринку»

Супергерої, фотоквест і майстер-класи: на «Даринку» пройдуть насичені вихідні

Безпечне лікування респіраторних захворювань

У стилі Дикого Заходу: на Даринку пройдуть тематичні вихідні

Цирковий вікенд в маркет-моллі «Даринок»

Найкраще місце на Землі, Або як облаштувати ідеальну дитячу