Зміна дівочого прізвища на прізвище чоловіка: що потрібно знати? Відповідає юрист

Читать на русском

Мало хто з жінок, виходячи заміж, замислюється про те, що доведеться пройти після зміни свого дівочого прізвища на прізвище чоловіка. Щоб ти була готовою до всіх законних перипетій, наш юрист Вікторія Гусакова розкрила деякі нюанси цього питання.

Якщо ти вийшла заміж і змінила дівоче прізвище на прізвище чоловіка або взяла подвійне, то потрібно змінити паспорт. На це дається 30 днів.

Для обміну паспорта потрібен наступний перелік документів:

  • заява про видачу нового паспорта (заповнюється на місці);
  • паспорт, що підлягає обміну;
  • свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
  • 2-3 фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.

При цьому обов'язково, потрібно внести зміни у такі документи:

  • паспорт для виїзду за кордон,
  • водійське посвідчення,
  • реєстраційні документи на автомобіль,
  • ідентифікаційний код,
  • трудову книжку,
  • банківські договори,
  • картки та рахунки,
  • реєстраційні документи, якщо ти ФОП,
  • студентський квиток,
  • заліковку.

Якщо ти пропустиш термін зміни документів, все це може загрожувати адміністративним штрафом.

Читай також: Багатодітна сім'я в Україні: як отримати статус і пільги? Відповідає юрист

Чи можна після розлучення взяти дошлюбне дівоче прізвище знову?

Так. Для цього потрібно звернутися до суду із заявою про зміну свого прізвища після розірвання шлюбу на дошлюбне прізвище.

Чи може дитина за своїм або маминим/батьковим бажанням взяти прізвище матері після її розлучення?

Може. Згідно зі ст.145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати або батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Суперечка між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування. Для цього подається до суду заява про те, що ти з батьком дитини - розлучена, дитина проживає з тобою, і вона мало спілкується з ним, про те, що ти або дитина виявили бажання мати однакове прізвище, що це не суперечить інтересам дитини. Можна заздалегідь попросити заяву батька, що він не заперечує проти відмови від його прізвища, а можна в судовому порядку попросити його дозволу. Після рішення суду ти звертаєшся в ЗАГС і вносяться відповідні зміни до актового запису про народження.

У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини суперечка між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування при органах місцевого самоврядування, куди потрібно звернутися із заявою. При цьому вказати причину, чому інший член сім'ї заперечує проти зміни прізвища дитини і чи виконує другий із батьків свої обов'язки щодо дитини, а також інші обставини, які роблять цю заміну необхідною. Якщо ж ця ситуація не вирішується, потрібно звернутися до суду за місцем проживання.

Якщо жінка вийшла заміж вдруге, взяла прізвище другого чоловіка, чи може вона записати на це прізвище дитину від першого шлюбу?

Так, згідно зі ст.148 Сімейного кодексу України, у випадку зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.

Читай також: Процедура усиновлення: що потрібно знати потенційним батькам? Відповідає юрист

Але в судовому порядку важливо довести і наступне, що новий батько повністю утримує та виховує дитину, а рідний батько ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків, тому є всі підстави для зміни дитячого прізвища, оскільки це відповідає інтересам дитини.


​вікторія юрист

 

 

 

 

Наш автор:

Вікторія Вікторівна Гусакова,

юрист

 

 

 


Фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

Що подарувати дитині: сучасні ігри й гаджети

Як одягається покоління Z: стиль молоді 21 століття

Обійми для найменших від Huggies

Готуємо з дітьми: 3 рецепти печива у формі тварин

Навіщо потрібні постбіотики вашій дитині?

Залишайся вдома # ЗіМною: телезірки, блогери і музиканти знялися в YouTube-ролику