Дитина в дитячому садку: що потрібно знати батькам? Відповідає юрист

Читать на русском

Що повинні знати батьки, які ведуть дитину в дитячий садок? Юрист розповідає, як оформити в дитсадок іноземця, хто платить за харчування, хто забирає дитину з садка, що робити, якщо дитину вдарили у садку та інші питання, які хвилюють маму

Щоб знати свої права, звернемося до базового Закону «Про дошкільну освіту», який визначає, як має відбуватися виховання дитини в садочку. Це стосується як комунального садка, так і приватного.

Якщо у вашому житті є те, що не відповідає Закону, ви маєте право це заперечити, як у відділі освіти, так і в органах прокуратури та суді.

Проаналізуємо Закон:

Заклад дошкільної освіти створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання і навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.

Отже, відповідальність за безпеку дитини під час її перебування в навчальному закладі (садку, школі) несе сам заклад.

​дитина в дитячому садку

Ст. 9 - громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, стану здоров'я, особливих освітніх потреб, складних життєвих умов, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти в закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, а також у родині.

Це важливо знати, адже часто «без приводу» відмовляють у прийомі в дитячий садок.

Ви іноземці або у вас немає громадянства, як оформити дитину в садок?

Ч.3 ст. 9 передбачено, що ваші права захищені, ви маєте такі ж права, як і громадяни України.

А якщо дитина з особливими потребами, чи може вона ходити у звичайний садочок?

Безумовно.

Ч. 5 ст. 9: Діти, в тому числі діти з особливими освітніми потребами, можуть отримувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють:

  • у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності;
  • у структурних підрозділах юридичних осіб приватного та публічного права, в тому числі навчальних закладів;
  • у сім'ї - за сімейною (домашньою) формою здобуття дошкільної освіти;
  • за допомогою фізичних осіб, які мають педагогічну освіту і / або професійну кваліфікацію педагога, в тому числі які здійснюють незалежну професійну діяльність;
  • за допомогою фізичних осіб - підприємців, основним видом діяльності яких є освітня діяльність.

 ч. 5 ст. 11 - За рекомендаціями інклюзивного ресурсного центру та письмовою заявою батьків або осіб, які їх замінюють, заклад дошкільної освіти забезпечує доступ до освітнього процесу асистента дитини з особливими освітніми потребами. Асистент дитини з особливими освітніми потребами проходить медичний огляд відповідно до вимог законодавства.

Як відбувається виховний процес в садку?

Виключно за планом. Це передбачено у ст. 24: Діяльність установи дошкільної освіти регламентується планом роботи, який складається, як правило, на навчальний рік та оздоровчий період. План роботи установи дошкільної освіти незалежно від типу і форми власності затверджується керівником такого закладу.

Чи може бути безкоштовне харчування для дитини, якщо у сім'ї важке матеріальне становище?

П.5 ст.35: Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, де сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Читай також: Які документи і довідки потрібні для оформлення у дитячий садок?

За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не стягується.

Хто може забрати дитину з садка?

Відповідно до частини 1 статті 6 Сімейного кодексу, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (18 років). Ви можете оформити нотаріальну довіреність на тих людей, кому довіряєте, і хто може забрати дитину з садка не тільки після закінчення робочого дня, але в різних інших ситуаціях. Потім цю довіреність (завірену копію) можна залишити у завідуючої дитячого садка, написавши заяву. У різних ситуаціях завідуюча знатиме, з ким потрібно буде зв'язатися в разі непередбаченої ситуації з дитиною.

Неповнолітні брати і сестри дитини забрати її з дитячого садка не можуть. У вихованні своїх молодших сестер і братів мають право брати участь тільки дорослі особи (ст. 259 Сімейного кодексу).

Чи може забрати дитину з садка батько, якщо батьки розлученні?

Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про охорону дитинства» діти і батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини, і цього вимагає рішення суду, яке набрало законної сили.

Читай також: Що НЕ повинна вміти дитина перш, ніж піде в дитячий садок? Розвінчуємо міфи!

Повинна бути довіреність матері, що він та особа, кому вона довіряє забрати дитину. Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 161 СК України якщо мати і батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, суперечка між ними може вирішуватися органом опіки та піклування. Це стосується і питання про те, хто може забрати дитину з садка. У батька має бути на руках рішення органів опіки та піклування, щоб він міг брати участь у вихованні дитини, або рішення суду, де має бути прописано це.

Що робити, якщо в садку дитину вдарили

Якщо дитину принизили в садку, (ударили) і ви про це дізналися, то ви маєте право звернутися в поліцію, а ще до суду, щоб захистити свої права.

В такому випадку інтереси дитини представляють її батьки. З ч.1 ст. 1167 Цивільного кодексу України вбачається, що моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Якщо дитина не відвідує садок, чи можна батьків притягнути до відповідальності?

Ні, оскільки здобуття дошкільної освіти дітьми не є обов'язковим. Крім того, перебування сім'ї у скрутному матеріальному становищі і відсутність коштів для погашення заборгованості за дитячий садок не може розцінюватися підставою невідвідування дитиною дитячого садка.

Ч.1 ст. 33: Держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених і багатодітних сімей.


​вікторія юрист

 

 

 

 

Наш автор:

Вікторія Вікторівна Гусакова,

юрист

 

 

 


Фото: depositphotos

Сервіси

Календар щеплень

Індивідуальний графік щеплень для малюка

Розрахувати

Календар вагітності

Все що ти хотіла знати про вагітність

Розрахувати

Таблиця прикорму

Дізнайся як правильно вводити прикорм

Подивитися

Нове на сайті

Готуємо з дітьми: 3 рецепти печива у формі тварин

Навіщо потрібні постбіотики вашій дитині?

Залишайся вдома # ЗіМною: телезірки, блогери і музиканти знялися в YouTube-ролику

Любомира Мандзій розповіла про результати публічних консультацій щодо дошкілля

Ролики від ПЛЮСПЛЮС у розважальній формі допоможуть перемогти дітям стрес на карантині

Топ-7 ігор для дітей перед сном: поради маркет-моллу «Даринок»